Jolanta Bigos

Jolanta Bigos

Liderka i Manager IT w PracaPrzez.net.pl Prowadzę obecnie ponad 50-cio osobowy międzynarodowy zespół marketingowy. Jestem doradcą zawodowym i biznesowym, webdeveloperem, grafikiem, copywriter'em, specjalistką od marketingu internetowego i automatyzacji lejków sprzedażowych. Od 2015 roku jestem przedsiębiorcą i właścicielką Agencji interaktywnej W3wiedxma Web Studio.

Prywatnie samodzielna mama.

Moja misja: Pomóc Tobie znaleźć wymarzoną pracę zdalną.


Jeśli:

 • jeszcze nie wiesz co konkretnie możesz robić online
 • masz dość ciągłego przeglądania ofert, które okazują się nie być dla Ciebie,
 • wiesz już co chcesz robić tylko jeszcze nie wiesz od czego właściwie zacząć
 • marzy Ci się założenie własnej firmy, ale nie bardzo wiesz jak się do tego zabrać, albo co właściwie na tej działalności robić 
 • potrzebujesz pomocy w wypełnianiu wniosków online

 

Zapisz się na Webinar,  Umów się na prywatną konsultację online

Wydawało by się, że w dzisiejszym świecie pełnym możliwości technicznych i technologicznych rozmowa w sprawie pracy, która odbywa się online nie powinna już nikogo dziwić, a Ty poszukujący pracy powinieneś przyjść na tą rozmowę odpowiednio przygotowany. Wydawało by się... Jednak okazuje się to nie być tak oczywiste dla Ciebie jako kandydata do pracy, dlatego postanowiłam udzielić Tobie kilku ważnych rad.

Przede wszystkim pamiętaj o tym, że rozmowa rekrutacyjna online - to wciąż rozmowa rekrutacyjna, taka sama jak ta tradycyjna, z tą jedyną różnicą, że nie musisz wychodzić z domu. Podchodź zatem do tematu równie poważnie, jak byś szedł na tradycyjną rozmowę.

 

 1. Zorientuj się na jakiej aplikacji będzie odbywać się rozmowa i zainstaluj ją odpowiednio wcześniej. Przetestuj ustawienia sprzętu aby wszystko działało jak należy. 

 2. MIEJ SPRAWNĄ KAMERĘ I MIKROFON! Zadbaj o to, aby Twój rozmówca mógł Cię słyszeć i widzieć - na tradycyjną rozmowę nie przychodzisz przecież w kominiarce na głowie z ustami zaklejonymi taśmą. 

 3. Zaloguj się na aplikacji chwilę wcześniej, spóźnienie na spotkanie online z rekruterem będzie tak samo źle widziane, jak spóźnienie na rozmowę tradycyjną.

 4. Zanotuj sobie kiedy ma odbyć się rozmowa rekrutacyjna w kalendarzu i odłóż wszystkie inne plany. Poinformuj najbliższych, że w tym czasie będziesz na rozmowie w sprawie pracy i poproś aby nikt Ci nie przeszkadzał. Jeśli masz tendencję do zapominania o terminach ustaw sobie powiadomienie w telefonie.

 5. Zadbaj o wygląd zewnętrzny tak jak byś wybierał się na tradycyjną rozmowę rekrutacyjną, nawet jeśli otrzymujesz informację, że możesz być ubrany zwyczajnie, postaraj się aby Twój wygląd był schludny - szansę na zrobienie pierwszego wrażenia masz tylko raz!

 6. Jeśli coś Ci wypadło i nie możesz pojawić się na spotkaniu online - poinformuj o tym rekrutera odpowiednio wcześniej i spróbuj umówić się z nim na inny termin. 

 7. Przygotuj sobie notes i długopis, aby wynotować pytania, które chcesz zadać rekruterowi w czasie takiego spotkania. Pokażesz w ten sposób, że profesjonalnie podchodzisz do tematu.

 8. Przed przyjściem na rozmowę upewnij się, że uważnie przeczytałeś od A do Z ogłoszenie o pracę, na które aplikujesz. Często odpowiedzi na pytania, które chcesz zadać rekruterowi znajdują się w treści ogłoszenia. Jak będziesz się czuł kiedy rekruter wypomni Ci, że taka informacja znajdowała się w ogłoszeniu?

 

Tych błędów nie popełniaj!

Wydawało by się, że powyższe 8 złotych rad jest jak najbardziej oczywiste. Jednak z moich obserwacji i doświadczenia wyłania się z goła zupełnie inny obrazek. Bardzo często, rozmowa rekrutacyjna online traktowana jest przez kandydatów bardzo nieprofesjonalnie. Często kandydat w ogóle nie pamięta, że był umówiony na jakiekolwiek spotkanie rekrutacyjne i potem kiedy rekruter dzwoni do niego z pytaniem dlaczego nie przybył na umówione spotkanie na szybko wymyśla jakieś dziwaczne wytłumaczenia. Bardzo niekorzystnie jest, jeśli przychodzisz na spotkanie rekrutacyjne i tłumaczysz, że nie włączysz kamery, albo nie możesz rozmawiać bo nie działa Ci mikrofon albo po prostu, że nie możesz rozmawiać bo nie masz warunków, babcia śpi, pies szczeka, dziecko płacze, jesteś w toalecie i jeszcze inne dziwne historie. Ty przychodzisz na rozmowę rekrutacyjną! Wiadomo, rekruter też wie, że jesteś w domu, że może Ci dziecko biegać z tyłu za plecami, pies zaszczekać itp, wszyscy jesteśmy ludźmi i rekruter też wiele zrozumie, ale z całą pewnością niedopuszczalne jest traktowanie rozmowy rekrutacyjnej online jak rozmowy z kumplem przez video messenger czy whatsapp. Niestety często jako rekruterzy widzimy właśnie takie podejście kandydatów.  Wyłania się z tego na prawdę bardzo nieciekawy obraz Polskiego społeczeństwa jako takiego. Często, zwłaszcza młodzi ludzie, oczekują złotych gór, ale sami sobą w czasie takiej rozmowy nie wiele reprezentują. Zastanów się, czy chciał byś jako rekruter podjąć współpracę z takim Tobą...

Pierwsze wrażenie robi się tylko raz!

Jeśli nie potrafisz przyjść odpowiednio przygotowany już na samą rozmowę rekrutacyjną, to rekruter wie - że swojej pracy również nie będziesz wykonywał tak jak powinieneś. 
Jeśli już na dzień dobry pokażesz, że nie przygotowałeś się, że nie jesteś terminowy, że nie potrafisz poinformować o pojawiających się komplikacjach, że podchodzisz niepoważnie do tematu - zadaj sobie pytanie, czy przyjął byś taką osobę do współpracy w Twoim zespole?

 

 

niedziela, 05 wrzesień 2021 22:59

50 pomysłów na pracę zdalną

Chcesz pracować zdalnie - ale jak to zrobić? 

Oczywiście kiedy myślisz o pracy zdalnej w pierwszej chwili na pewno w głowie masz programistę klepiącego kod dla jakiejś korporacji. Mam rację? Ale wiesz, że nie musisz być informatykiem czy programistą, aby móc pracować zdalnie z każdego miejsca na ziemi. Możesz być Cyfrowym Nomadą w nowoczesnym świecie jeśli tylko zapragniesz. Dzisiaj spektrum zawodów, które możesz wykonywać bez wychodzenia z domu, mając jedynie dostęp do internetu i laptopa jest bardzo szerokie. Tak naprawdę nawet nie zawsze musisz mieć laptopa, wiele rzeczy zrobisz równie dobrze nawet na tablecie czy smartfonie. Zaskoczę Cię jeszcze bardziej - wcale nie musisz mieć wysokiego wykształcenia, aby robić znaczną część tych rzeczy. Praktycznie wszystkiego jesteś się w stanie nauczyć nawet samodzielnie przy odrobinie determinacji i chęci.

 

Od FREELANCERA do Działalności Gospodarczej

Jeśli jesteś uczniem lub studentem STWÓRZ SOBIE SAM MIEJSCE PRACY! Najlepiej zacznij od bycia Freelancerem (przyp. red. Freelancer to wolny strzelec wykonujący dorywczo zlecenia dla różnych podmiotów przez internet, najczęściej za niewielkie pieniądze). Tym bardziej warto tak zaczynać, ponieważ przy niskich dochodach nie musisz rejestrować działalności i opłacać całej masy składek, tzw danin dla Pańśtwa. Jeśli będziesz w tym dobry i liczba Twoich klientów będzie się powiększać w odpowiednim momencie zajdzie zwyczajnie konieczność przejścia na działalność gospodarczą

Prawie wszystko co da się robić zdalnie możesz robić na początku jako freelancer, jest to też niezły sposób na dorobienie dodatkowych pieniędzy do domowego budżetu bez wychodzenia z domu.

 

50 pomysłów na pracę zdalną

Przetwarzanie treści:

 1. Copywriter (pisanie tekstów do internetu) - wbrew pozorom aby robić to dobrze wymaga zdobycia pewnej wiedzy.
 2. Pisarz techniczny - tworzysz dokumentację techniczną, instrukcje obsługi, raporty, samouczki itp. 
 3. Resume writer - brzmi enigmatycznie, ale jest to osoba, która pisze np CV, listy motywacyjne itp na zlecenie, większość ludzi nienawidzi pisania tego typu dokumentów, dlatego chętnie zatrudniają do tego profesjonalistę - będzie to wymagało od Ciebie oczywiście zdobycia również pewnej wiedzy.
 4. Book/ebook writer - możesz pisać swoje książki lub na czyjeś zlecenie jako "ghost writer"
 5. Edycja i korekta tekstów
 6. Transkrypcja (twórcy podcastów i filmów potrzebują czasem aby ktoś za nich spisał całość nagrania w formie tekstu)
 7. Tłumaczenia tekstów - o ile znasz języki obce, a jeśli nie, zawsze możesz się nauczyć jakiegoś języka.
 8. Tłumaczenie ustne z jednego języka na drugi (symultaniczne lub nagrania w formie lektora)
 9. Korepetycje online (ostatnio popularna forma) - nie tylko z języków obcych, ale tak naprawdę ze wszystkiego.
 10. Podpisy / napisy w filmach 
 11. Artysta / aktor głosowy / lektor (użycza głosu np w audiobookach lub filmach animowanych)
 12. Moderator i Menadżer społeczności (np prowadzenie grup na facebooku)
 13. Blogowanie
 14. Vlogowanie
 15. Podcasting
 16. Kursy online

 Praca w Marketingu:

 1. Ekspert SEO
 2. Ekspert ds. Mediów Społecznościowych
 3. Asystent Pinterest
 4. Specjalista ds. kampanii reklamowych w internecie
 5. Partner Afiliacyjny
 6. Marketing Sieciowy
 7. Telemarketing

Sprzedaż internetowa (e-commerce):

 1. Sprzedawaj dobra fizyczne (możesz korzystać z istniejących platform lub założyć własny sklep internetowy, możesz też rozważyć dropshipping)
 2. Sprzedawaj produkty cyfrowe (np kursy, e-booki, oprogramowanie, zdjęcia, filmy i inne)
 3. Importer / Exporter (jeśli znajdziesz opłacalną niszę możesz zarobić sporo pieniędzy)
 4. Załóż sklep na linku Afiliacyjnym (nie martwisz się logistyką i obsługą klienta - idealny system)

Finanse:

 1. Księgowość (jeśli jesteś księgowym swoją pracę możesz wykonywać również online, są firmy które mają gotowe systemy i zatrudniają księgowych zdalnie)
 2. Planista finansowy

Film i Fotografia:

 1. Zdjęcia i filmy możesz sprzedawać na stronach fotograficznych 
 2. Obróbka zdjęć
 3. Montaż filmów

Medycyna:

 1.  Kodowanie medyczne (to również można wykonywać zdalnie)
 2. Pielęgniarka przeglądu medycznego (możesz pracować jako recenzent medyczny jeśli masz dyplom)
 3. Lekarz Ekspert w portalu z poradami lub na infolinii medycznej

Praca w IT

 1. Projektowanie i tworzenie grafiki komputerowej
 2. Grafik Animator (animowanie grafiki np do gier komputerowych lub filmów reklamowych)
 3. Projektowanie i budowa stron www
 4. Projektant UX/UI
 5. Twórca aplikacji
 6. Kierownik projektu
 7. Tester (testy użyteczności / jakości oprogramowania i gier)
 8. Wsparcie techniczne

 Administracja / wsparcie

 1. Obsługa klienta online
 2. Wirtualny Asystent (pomoc wirtualna przy pracach biurowo informatycznych)
 3. Pomocnik badawczy
 4. Wprowadzanie danych, administrator bazy danych (IT)
 5. Administrator sieci (IT)
 6. Virtual Recruiter (HR, rekrutacja zdalna osób do pracy na zlecenie)

Inne

 1. Ankiety (możesz wypełniać samodzielnie ankiety przez internet lub zostać Teleankieterem CATI)
 2. Agent biura podróży
 3. Projektant wnętrz
 4. Doradztwo (w zakresie marketingu, finansów coachingu itp)
 5. Inwestowanie 
 6. Twoja stara praca - przenieś ją do online :) 

 

Tak naprawdę wymieniłam nawet więcej niż 50 sposobów na pracę bez wychodzenia z domu, specjalnie dla Ciebie. Niech zgadnę, w życiu nie wpadło Ci do głowy, że jest aż tak dużo możliwości, a założę się że jeszcze nie wymieniłam wszystkich. Jak widzisz tych możliwości jest po prostu masa i na prawdę jest w czym wybierać i przebierać. Nie musisz być wcale informatykiem. Jeśli więc potrzebujesz gotówki i nie wiesz skąd ją wziąć, przejrzyj powyższą listę jeszcze raz bardzo dokładnie i znajdź coś dla siebie. Wiadomo - pewnie będzie to wymagało nauki lub zmiany sposobu myślenia, ale to Ty decydujesz i wszystko zależy od Ciebie.

Ja osobiście pracuję wyłącznie zdalnie od 2015 roku na własny rachunek i nie wyobrażam sobie, żebym kiedykolwiek miała wrócić do tradycyjnego modelu pracy. W tym czasie robiłam i robię nadal bardzo wiele rzeczy z tej listy, ale o tym jeszcze kiedyś.

 

PracaPrzez.net.pl

e-mail: administrator@pracaprzez.net.pl

tel: +48 513361642

 

 

Obserwuj nas: