Liderka i Manager IT w PracaPrzez.net.pl Prowadzę obecnie ponad 50-cio osobowy międzynarodowy zespół marketingowy. Jestem doradcą zawodowym i biznesowym, webdeveloperem, grafikiem, copywriter'em, specjalistką od marketingu internetowego i automatyzacji lejków sprzedażowych. Od 2015 roku jestem przedsiębiorcą i właścicielką Agencji interaktywnej W3wiedxma Web Studio.
Prywatnie samodzielna mama.
Moja misja: Pomóc Tobie znaleźć wymarzoną pracę zdalną.
Jeśli:
Zapisz się na Webinar, Umów się na prywatną konsultację online
Wydawało by się, że w dzisiejszym świecie pełnym możliwości technicznych i technologicznych rozmowa w sprawie pracy, która odbywa się online nie powinna już nikogo dziwić, a Ty poszukujący pracy powinieneś przyjść na tą rozmowę odpowiednio przygotowany. Wydawało by się... Jednak okazuje się to nie być tak oczywiste dla Ciebie jako kandydata do pracy, dlatego postanowiłam udzielić Tobie kilku ważnych rad.
Przede wszystkim pamiętaj o tym, że rozmowa rekrutacyjna online - to wciąż rozmowa rekrutacyjna, taka sama jak ta tradycyjna, z tą jedyną różnicą, że nie musisz wychodzić z domu. Podchodź zatem do tematu równie poważnie, jak byś szedł na tradycyjną rozmowę.
Wydawało by się, że powyższe 8 złotych rad jest jak najbardziej oczywiste. Jednak z moich obserwacji i doświadczenia wyłania się z goła zupełnie inny obrazek. Bardzo często, rozmowa rekrutacyjna online traktowana jest przez kandydatów bardzo nieprofesjonalnie. Często kandydat w ogóle nie pamięta, że był umówiony na jakiekolwiek spotkanie rekrutacyjne i potem kiedy rekruter dzwoni do niego z pytaniem dlaczego nie przybył na umówione spotkanie na szybko wymyśla jakieś dziwaczne wytłumaczenia. Bardzo niekorzystnie jest, jeśli przychodzisz na spotkanie rekrutacyjne i tłumaczysz, że nie włączysz kamery, albo nie możesz rozmawiać bo nie działa Ci mikrofon albo po prostu, że nie możesz rozmawiać bo nie masz warunków, babcia śpi, pies szczeka, dziecko płacze, jesteś w toalecie i jeszcze inne dziwne historie. Ty przychodzisz na rozmowę rekrutacyjną! Wiadomo, rekruter też wie, że jesteś w domu, że może Ci dziecko biegać z tyłu za plecami, pies zaszczekać itp, wszyscy jesteśmy ludźmi i rekruter też wiele zrozumie, ale z całą pewnością niedopuszczalne jest traktowanie rozmowy rekrutacyjnej online jak rozmowy z kumplem przez video messenger czy whatsapp. Niestety często jako rekruterzy widzimy właśnie takie podejście kandydatów. Wyłania się z tego na prawdę bardzo nieciekawy obraz Polskiego społeczeństwa jako takiego. Często, zwłaszcza młodzi ludzie, oczekują złotych gór, ale sami sobą w czasie takiej rozmowy nie wiele reprezentują. Zastanów się, czy chciał byś jako rekruter podjąć współpracę z takim Tobą...
Jeśli nie potrafisz przyjść odpowiednio przygotowany już na samą rozmowę rekrutacyjną, to rekruter wie - że swojej pracy również nie będziesz wykonywał tak jak powinieneś.
Jeśli już na dzień dobry pokażesz, że nie przygotowałeś się, że nie jesteś terminowy, że nie potrafisz poinformować o pojawiających się komplikacjach, że podchodzisz niepoważnie do tematu - zadaj sobie pytanie, czy przyjął byś taką osobę do współpracy w Twoim zespole?
Oczywiście kiedy myślisz o pracy zdalnej w pierwszej chwili na pewno w głowie masz programistę klepiącego kod dla jakiejś korporacji. Mam rację? Ale wiesz, że nie musisz być informatykiem czy programistą, aby móc pracować zdalnie z każdego miejsca na ziemi. Możesz być Cyfrowym Nomadą w nowoczesnym świecie jeśli tylko zapragniesz. Dzisiaj spektrum zawodów, które możesz wykonywać bez wychodzenia z domu, mając jedynie dostęp do internetu i laptopa jest bardzo szerokie. Tak naprawdę nawet nie zawsze musisz mieć laptopa, wiele rzeczy zrobisz równie dobrze nawet na tablecie czy smartfonie. Zaskoczę Cię jeszcze bardziej - wcale nie musisz mieć wysokiego wykształcenia, aby robić znaczną część tych rzeczy. Praktycznie wszystkiego jesteś się w stanie nauczyć nawet samodzielnie przy odrobinie determinacji i chęci.
Jeśli jesteś uczniem lub studentem STWÓRZ SOBIE SAM MIEJSCE PRACY! Najlepiej zacznij od bycia Freelancerem (przyp. red. Freelancer to wolny strzelec wykonujący dorywczo zlecenia dla różnych podmiotów przez internet, najczęściej za niewielkie pieniądze). Tym bardziej warto tak zaczynać, ponieważ przy niskich dochodach nie musisz rejestrować działalności i opłacać całej masy składek, tzw danin dla Pańśtwa. Jeśli będziesz w tym dobry i liczba Twoich klientów będzie się powiększać w odpowiednim momencie zajdzie zwyczajnie konieczność przejścia na działalność gospodarczą
Prawie wszystko co da się robić zdalnie możesz robić na początku jako freelancer, jest to też niezły sposób na dorobienie dodatkowych pieniędzy do domowego budżetu bez wychodzenia z domu.
Tak naprawdę wymieniłam nawet więcej niż 50 sposobów na pracę bez wychodzenia z domu, specjalnie dla Ciebie. Niech zgadnę, w życiu nie wpadło Ci do głowy, że jest aż tak dużo możliwości, a założę się że jeszcze nie wymieniłam wszystkich. Jak widzisz tych możliwości jest po prostu masa i na prawdę jest w czym wybierać i przebierać. Nie musisz być wcale informatykiem. Jeśli więc potrzebujesz gotówki i nie wiesz skąd ją wziąć, przejrzyj powyższą listę jeszcze raz bardzo dokładnie i znajdź coś dla siebie. Wiadomo - pewnie będzie to wymagało nauki lub zmiany sposobu myślenia, ale to Ty decydujesz i wszystko zależy od Ciebie.
Ja osobiście pracuję wyłącznie zdalnie od 2015 roku na własny rachunek i nie wyobrażam sobie, żebym kiedykolwiek miała wrócić do tradycyjnego modelu pracy. W tym czasie robiłam i robię nadal bardzo wiele rzeczy z tej listy, ale o tym jeszcze kiedyś.