poniedziałek, 27 wrzesień 2021 19:44

Jak się przygotować do rekrutacji online - 8 złotych rad od rekrutera. Wyróżniony

Napisała

Wydawało by się, że w dzisiejszym świecie pełnym możliwości technicznych i technologicznych rozmowa w sprawie pracy, która odbywa się online nie powinna już nikogo dziwić, a Ty poszukujący pracy powinieneś przyjść na tą rozmowę odpowiednio przygotowany. Wydawało by się... Jednak okazuje się to nie być tak oczywiste dla Ciebie jako kandydata do pracy, dlatego postanowiłam udzielić Tobie kilku ważnych rad.

Przede wszystkim pamiętaj o tym, że rozmowa rekrutacyjna online - to wciąż rozmowa rekrutacyjna, taka sama jak ta tradycyjna, z tą jedyną różnicą, że nie musisz wychodzić z domu. Podchodź zatem do tematu równie poważnie, jak byś szedł na tradycyjną rozmowę.

 

 1. Zorientuj się na jakiej aplikacji będzie odbywać się rozmowa i zainstaluj ją odpowiednio wcześniej. Przetestuj ustawienia sprzętu aby wszystko działało jak należy. 

 2. MIEJ SPRAWNĄ KAMERĘ I MIKROFON! Zadbaj o to, aby Twój rozmówca mógł Cię słyszeć i widzieć - na tradycyjną rozmowę nie przychodzisz przecież w kominiarce na głowie z ustami zaklejonymi taśmą. 

 3. Zaloguj się na aplikacji chwilę wcześniej, spóźnienie na spotkanie online z rekruterem będzie tak samo źle widziane, jak spóźnienie na rozmowę tradycyjną.

 4. Zanotuj sobie kiedy ma odbyć się rozmowa rekrutacyjna w kalendarzu i odłóż wszystkie inne plany. Poinformuj najbliższych, że w tym czasie będziesz na rozmowie w sprawie pracy i poproś aby nikt Ci nie przeszkadzał. Jeśli masz tendencję do zapominania o terminach ustaw sobie powiadomienie w telefonie.

 5. Zadbaj o wygląd zewnętrzny tak jak byś wybierał się na tradycyjną rozmowę rekrutacyjną, nawet jeśli otrzymujesz informację, że możesz być ubrany zwyczajnie, postaraj się aby Twój wygląd był schludny - szansę na zrobienie pierwszego wrażenia masz tylko raz!

 6. Jeśli coś Ci wypadło i nie możesz pojawić się na spotkaniu online - poinformuj o tym rekrutera odpowiednio wcześniej i spróbuj umówić się z nim na inny termin. 

 7. Przygotuj sobie notes i długopis, aby wynotować pytania, które chcesz zadać rekruterowi w czasie takiego spotkania. Pokażesz w ten sposób, że profesjonalnie podchodzisz do tematu.

 8. Przed przyjściem na rozmowę upewnij się, że uważnie przeczytałeś od A do Z ogłoszenie o pracę, na które aplikujesz. Często odpowiedzi na pytania, które chcesz zadać rekruterowi znajdują się w treści ogłoszenia. Jak będziesz się czuł kiedy rekruter wypomni Ci, że taka informacja znajdowała się w ogłoszeniu?

 

Tych błędów nie popełniaj!

Wydawało by się, że powyższe 8 złotych rad jest jak najbardziej oczywiste. Jednak z moich obserwacji i doświadczenia wyłania się z goła zupełnie inny obrazek. Bardzo często, rozmowa rekrutacyjna online traktowana jest przez kandydatów bardzo nieprofesjonalnie. Często kandydat w ogóle nie pamięta, że był umówiony na jakiekolwiek spotkanie rekrutacyjne i potem kiedy rekruter dzwoni do niego z pytaniem dlaczego nie przybył na umówione spotkanie na szybko wymyśla jakieś dziwaczne wytłumaczenia. Bardzo niekorzystnie jest, jeśli przychodzisz na spotkanie rekrutacyjne i tłumaczysz, że nie włączysz kamery, albo nie możesz rozmawiać bo nie działa Ci mikrofon albo po prostu, że nie możesz rozmawiać bo nie masz warunków, babcia śpi, pies szczeka, dziecko płacze, jesteś w toalecie i jeszcze inne dziwne historie. Ty przychodzisz na rozmowę rekrutacyjną! Wiadomo, rekruter też wie, że jesteś w domu, że może Ci dziecko biegać z tyłu za plecami, pies zaszczekać itp, wszyscy jesteśmy ludźmi i rekruter też wiele zrozumie, ale z całą pewnością niedopuszczalne jest traktowanie rozmowy rekrutacyjnej online jak rozmowy z kumplem przez video messenger czy whatsapp. Niestety często jako rekruterzy widzimy właśnie takie podejście kandydatów.  Wyłania się z tego na prawdę bardzo nieciekawy obraz Polskiego społeczeństwa jako takiego. Często, zwłaszcza młodzi ludzie, oczekują złotych gór, ale sami sobą w czasie takiej rozmowy nie wiele reprezentują. Zastanów się, czy chciał byś jako rekruter podjąć współpracę z takim Tobą...

Pierwsze wrażenie robi się tylko raz!

Jeśli nie potrafisz przyjść odpowiednio przygotowany już na samą rozmowę rekrutacyjną, to rekruter wie - że swojej pracy również nie będziesz wykonywał tak jak powinieneś. 
Jeśli już na dzień dobry pokażesz, że nie przygotowałeś się, że nie jesteś terminowy, że nie potrafisz poinformować o pojawiających się komplikacjach, że podchodzisz niepoważnie do tematu - zadaj sobie pytanie, czy przyjął byś taką osobę do współpracy w Twoim zespole?

 

 

Jolanta Bigos

Liderka i Manager IT w PracaPrzez.net.pl Prowadzę obecnie ponad 50-cio osobowy międzynarodowy zespół marketingowy. Jestem doradcą zawodowym i biznesowym, webdeveloperem, grafikiem, copywriter'em, specjalistką od marketingu internetowego i automatyzacji lejków sprzedażowych. Od 2015 roku jestem przedsiębiorcą i właścicielką Agencji interaktywnej W3wiedxma Web Studio.

Prywatnie samodzielna mama.

Moja misja: Pomóc Tobie znaleźć wymarzoną pracę zdalną.


Jeśli:

 • jeszcze nie wiesz co konkretnie możesz robić online
 • masz dość ciągłego przeglądania ofert, które okazują się nie być dla Ciebie,
 • wiesz już co chcesz robić tylko jeszcze nie wiesz od czego właściwie zacząć
 • marzy Ci się założenie własnej firmy, ale nie bardzo wiesz jak się do tego zabrać, albo co właściwie na tej działalności robić 
 • potrzebujesz pomocy w wypełnianiu wniosków online

 

Zapisz się na Webinar,  Umów się na prywatną konsultację online

https://pracaprzez.net.pl/index.php/jolanta-bigos/kontakt-jb

Najnowsze od Jolanta Bigos

PracaPrzez.net.pl

e-mail: administrator@pracaprzez.net.pl

tel: +48 513361642

 

 

Obserwuj nas: